Téma Holokaustu a židovskej tematiky je pre nás stále zahalená akýmsi rúškom tajomna.
Dňa 21.10.2021 sa študenti našej školy zúčastnili prednášky v Synagóge na Puškinovej ulici v Košiciach, kde im pani sprievodkyňa - Jana Teššerová, priblížila tému Holokaustu a tému 2.svetovej vojny na Slovensku. Prerozprávala príbeh 6 miliónov židov, ktorí boli násilím odvlečení do koncentračných tábor vlakmi pre dobytok, kde ich čakala len smrť.
Zaspomínala na tak známe osobnosti Slovenska ako bola p. Edita Grosmanová, Humenčanka - najznámejšia preživšia Holokaustu, ktorá sa neskôr vydala za Ladislava Grosmana, scenáristu oskarového filmu Obchod na Korze, či známeho košického maliara p. Ľudovíta Felda, ktorý sa práve svojím umeleckým poslaním, zachránil pred smrťou. Jemu je zároveň venovaná aj Galéria, ktorá sa nachádza v areáli synagógy.
Ako sama, p. Teššerová, hovorí: „Viem, čo je to strach, obavy z návratu antisemitizmu, perzekúcie a xenofóbie. Vedci tvrdia, že traumu sme zdedili v génoch, ale je to predovšetkým v spomienkach rodičov na holokaust.“
Študenti aj pedagógovia ju bez slova počúvali a hltali každé slovo. Niektorí študenti boli mimoriadne znalí danej tematiky, vedeli odpovedať na mnohé historické fakty, za čo dostali od p. Jany Teššerovej i obrovskú osobnú pochvalu.
Zoberme si preto aspoň memento z prednášky, o tom, že história sa môže pokojne kedykoľvek vrátiť a preto je nesmierne dôležité venovať sa holokaustu a histórii aj do budúcna.
Ďakujeme p. Teššerovej za skutočne výnimočnú prednášku.