Španielsko, Madrid 8.12. - 20.12.2023

Krátkodobá mobilita žiakov – Madrid, Španielsko – 8.12. až 20.12.2023
Ing. Stella Kapitančíková, Mgr. Andrea Džuganová

Projekt Erasmus+: KA122-SCH-F8BAD735

Madrid – hlavné a zároveň najväčšie mesto Španielska. S projektom Erasmus + sme sa mohli nadýchať atmosféry mesta počas takmer dvoch týždňov v čase 8.12 – 20.12.2023. V zložení  tri dievčatá a traja chlapci v sprievode našich učiteliek sme sa zdokonaľovali nielen v španielčine a v angličtine, ale aj v spoznávaní nového prostredia.

Prvý týždeň pobytu sme mali možnosť objavovať mesto a jeho obyvateľov, odhaľovať tajomstvá kupovania lístkov na hustú sieť metra, ochutnať šťavnaté zrelé ovocie z miestnych trhov. Nezabudnuteľné dojmy z originálnych diel známych španielskych autorov nám poskytlo Museo del Prado či Museo Reina Sofia. Navštívili sme Kráľovský palác - Palacio Real, známy park Retiro a množstvo krásnych madridských námestí. Všetky boli čarovne, predvianočne zdobené.

Druhý týždeň patril vzdelávaniu a pobytu v autentických španielskych rodinách. Našou hosťujúcou školou bolo Colegio International SEK v Ciudalcampe, v severnej časti Madridu. Súkromná škola slúži na vzdelávanie detí od predškolského veku až po maturitný vek. Pozvali nás na humanitné aj prírodovedné predmety. Bavili nás hodiny politológie, literatúry, chémie, biológie a mnohé ďalšie. Pre nedostatok času sme nezažili hodiny športov, tanca, hudby, či maľby, ktoré je tiež možné na škole študovať. Vďaka tejto príležitosti navštíviť Španielsko sme sa zlepšili v anglickom aj španielskom jazyku, spoznali sme rovesníkov, s ktorými sme v kontakte dodnes. Madrid je krásne mesto, nezabudneme na pohostinnosť a príjemné prijatie jeho obyvateľov.

Viac fotografií sa nachádza vo fotoalbume.