Ročníkové práce v 4. ročníku
Žiaci Súkromného gymnázia Futurum sa každoročne zúčastňujú školského projektu Skills for life (Zručnosti 21.storočia), zameraného na písanie a prezentáciu ročníkových prác. Cieľom projektu vo štvrtom ročníku je využitie mäkkých a digitálnych zručností, ktoré žiaci nadobudli počas predchádzajúcich rokov na našom gymnáziu.
Aby sme podporili praktickú stránku vzdelávania, ročníková práca vo štvrtom ročníku môže mať formu:
- podujatia (eventu),
- internetovej stránky (webu),
- videa (vlogu).
Cieľom tejto aktivity je zvýšiť záujem žiaka o dianie v jeho okolí, podporiť kontakt s komunitou a vlastnou aktivitou prispieť k jej rozvoju. V neposlednom rade, má žiak vedieť o svojej aktivite informovať využitím vhodných digitálnych komunikačných prostriedkov, ktoré sú súčasťou kompetencií absolventa SG Futurum.
Forma práce pre žiakov 4. ročníka
Forma školskej ročníkovej práca (ŠRP) pre študentov 4.ročníka je kombinovaná. V prvom kroku majú žiaci za úlohu vytvoriť podujatie (event), internetovú stránku (web) alebo video (vlog). Výber aktivity je výlučne rozhodnutím žiaka. Zvolený projekt a jeho organizáciu žiak komunikuje s konzultantom. V druhom kroku, po zorganizovaní a realizácii aktivity, žiak vytvorí prezentáciu, v ktorej popíše prínos projektu pre zvolenú komunitu.
Parametre práce:
- Žiak má možnosť vybrať si tému z oblastí: vzdelávanie, veda, biznis a ekonomika, životné prostredie, digitálne technológie, šport, jazyk a kultúra, sociológia a psychológia, ku ktorým je priradený konzultant.
- Konzultantom môže byť aj osoba mimo SG Futurum pod podmienkou, že žiakovi potvrdí tlačivo o spolupráci na zvolenej aktivite a preberie tým zodpovednosť za realizáciu aktivity.
- Výber aktivity vo zvolenej téme žiak komunikuje s konzultantom.
- Žiak si zvolí jednu z nasledovných možných realizácií:
- Organizácia podujatia (eventu) - podujatia sa musí zúčastniť minimálne 30 účastníkov, čo žiak dokladuje prezenčnou listinou, videom z akcie alebo fotografiami. Táto forma práce môže byť organizovaná aj v max. trojčlennom tíme.
- Vytvorenie vzdelávacej internetovej stránky (webu) - súčasťou práce je dotazník so spätnou väzbou od min. 30 respondentov, ktorí zhodnotia prínos danej stránky.
- Natočenie inštruktážneho videa (vlogu) - celková dĺžka videa má byť 15 - 18 minút. Súčasťou práce je dotazník so spätnou väzbou od min. 30 respondentov, ktorí zhodnotia prínos videa.
- Žiak vytvorí prezentáciu na maximálne 8 minút, v ktorej popíše:
-
- Prečo si zvolil daný projekt, čo chcel týmto projektom dosiahnuť (cieľ projektu).
- Prínos projektu pre zvolenú komunitu.
- Priebeh prípravy a realizácie projektu.
- Výsledok projektu alebo ako projekt ovplyvnil komunitu na základe dotazníka (naplnenie cieľa).
- Záverečná prezentácia bude prezentovaná v anglickom jazyku.
-
Termín odovzdania ročníkovej práce:
- v prípade aktivity vlog a webová stránka – 31.marec
- v prípade organizovania aktivity je možný termín po konzultácii – 30.apríl
Práce sa odovzdávajú elektronicky konzultantovi a na mailovú adresu: roc.prace.futurum@gmail.com
Dôležité termíny počas prípravy práce:
- výber témy, aktivity ročníkovej práce a konzultanta: najneskôr 29.9.
- pridelenie témy v prípade, že si žiak tému sám nevyberie: najneskôr 3.10.
- priebežné aspoň 3 stretnutia s konzultantom od 1.10. do 30.3. (v závislosti od vybranej formy práce. V prípade podujatia (eventu) do týchto termínov spadá aj samotná realizácia podujatia.)
- odovzdanie práce: do 31.3. (platí pre web a vlog), do 30.4. (platí len pre podujatie)
- prezentácie ročníkovej práce pred odbornou porotou: apríl - máj
Hodnotenie pre žiakov 4. ročníka
Práce budú hodnotené známkou, ktorá bude odzrkadľovať 4 aspekty práce (obsahovú, digitálnu, prezentačnú stránku a dodržiavanie termínov). Známka bude zapísaná do predmetu základy manažérskych zručností a obchodná angličtina.
Komisia zo všetkých prác vyberie jednu prácu, ktorá bude odprezentovaná a ocenená v rámci vyhodnotenia školského roka na akcii Juniáles.